"Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur."

-M. Kemal ATATÜRK

BU, SADECE HER GÜN İSTEYENLERİN HİKAYESİ.
YENİ AMBLEM ve SLOGANIMIZ HAKKINDA
09.10.2020'de -1. yılımızın sonunda- sloganımızı 'Bu, sadece her gün isteyenlerin hikâyesi.' olarak belirledik. Sloganımız içinde çok katmanlı bir genişliği barındırıyor ve herkese farklı şeyler düşündürse de sonuç olarak 'hedefe olan tutku'ya ışık tutuyor. Bu derin anlamlılıkta logomuzun da yerine yeni amblemimize bırakmayı uygun gördük. Sloganımızın derinliğiyle benzer şekilde bir imgelem gücü taşıyor. Hikâyemizle bütünleşen detaylarıysa şöyle...

Hayatı, içinde bulunduğumuz zamanı algılama şeklimiz olan geçmişten geleceğe uzanan doğrusal bir çizgiymiş gibi düşünsek de, aslında genişleyerek dönüşen bir spiral şekline benzetebiliriz. Altın oran olarak da bilinen bu 1,618‘lik fi sayısı aslında doğanın büyüme, gelişme ve dönüşme formunun katsayısıdır.

Salyangoz kabuğu bu sürece işaret eden en iyi örnek olmakla birlikte en iyi metaforlardan da biridir.

Altın oran her yerde ilginç bir şekilde kendini gösterir ve bir şeyin doğayla uyumlu olup olmadığını -ki burada doğal şeyleri doğru kabul ettiğimiz bir iç görü de oluşur- anlarız, bunun da ötesinde beğeniriz. Yani bu katsayı aslında bir düzeni temsil eder ve tüm bu kaosun içerisinde onu tanır, anlar ve severiz.

İnsan da doğadaki diğer her şey gibi salyangoz kabuğundaki katsayıya sahiptir. Formda olmaktan -sağlıklı ve güzel olmaktan- kasıt da aslında bu katsayının sınırlarını

bozmamaktan geçer. Örneğin aşırı kilolarda bu düzen bozulur, bu yüzden bir sorun olmalı diye düşünürüz ve belki de doğadaki uyumu aşırı kilolu kişilerde göremediğimiz için ona sevgi duymakla ilgili şüpheler duyarız.

Mental yapımızın da belirleyici olduğu bu süreç fiziğimizden ve dolayısıyla fiziğimizi korumakla -fit olmakla- geçirdiğimiz süreçten bağımsız olabilir mi? Atatürk’ün de işaret ettiği gibi “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.”

Amblemimiz de aslında tüm bunları içinde barındırır. Kırmızı şimşek görünümü enerjiyi ve ilk harfimiz olan S‘yi içerir. Aynı zamanda iki koluyla sola doğru dönerek pozitif dönüşümü işaret eder. Bunlarla birlikte tam karşılığı “pozitif enerjik dönüşüm”dür.

Dahası, suya düşen bir damlanın dışa doğru yarattığı hareler gibi dönerken genişleyen bir spiral yaratır, fi’yi. Bu, Spesifit adını vermemizin sebebi olan kuruluş felsefemizle de doğrudan ilişkilidir.

Latince species (tr. türler) ve ficus (tr. yapmak) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan specificus  (tr. bir tür veya çeşit oluşturmak/yaratmak), kayıtlara göre tahmini ortaya çıkışından 15 asır sonra -17. yy’da- Fransızca’ya spécifique (tr. özel bir niteliği olan) olarak geçmiştir. Spesifit, bu tarihi kelimenin Türkçe karşılığı olan spesifik ile İngilizce’den dilimize aynı şekilde geçen ve “sağlıklı yaşam” anlamına gelen fitness kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Sağlıklı yaşam (niteliği) oluşturmak/yaratmak” anlamına gelir.
Spesifik + Fitness = Spesifit

Kuruluş felsefemiz de sahip olduğumuz spiralimizi -altın oranımızı- korumak, zamanla oluşan uyumsuzlukları gidermek, sağlıklı yaşamın bizatihi yaşam amacı olarak belirlenmesine destek olup bu yolla mental ve fiziki formumuzu doğayla en uyumlu hale getirmeye katkı sağlmaktır.

TAM ANLAMIYLA HEDEFLERİNE BAĞLI BİR DİJİTAL FİRMA
Her gün daha iyi bir yarını hedefliyoruz. Emek verdiğimiz her şey daha yüksek standartların peşinde, dünden daha güzel bir şimdiyi yaşayamak isteyenler için.
spesifit-logo-dark

Kaliteli bir hayat için fiziksel ve ruhsal dengenin sağlandığı "sağlıklı yaşam standartları"na erişilmesi gerekmektedir. Bunun için bazı davranış modelleri rutine dönüştürülmeli ve gelişim sürekliliği için çeşitli motivasyon kaynakları tercih edilmelidir. Spesifit tüm bu süreci bireyin ihtiyaç duyacağı ayrıcalıklı sağlıklı yaşam eklentileriyle sürekli kılmaya yardımcı olmaktadır.

Yataktan kalktıktan sonra yaptığınız, kendini tekrar eden şeyler var mı? Örneğin ilk iş kendinize bir kahve mi koyarsınız? Yoksa hemen bir bardak su mu içersiniz? Rutinler, her gün aynı zaman aralıklarında gerçekleştirdiğiniz eylemlerdir. Rutinler iyi ve kötü alışkanlıklar olarak da değerlendirilebilir. Yeni bir rutini hayatınıza eklemlemek için 7 ila 14 gün süreye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yüksek standartlarınız için size en uygun rutinleri uygulayarak ihtiyaç duyduğunuz alışkanlıkları kazanabilirsiniz.

Yumruğunuz büyüklüğünde bir kalp tüm yaşamsal aktiveteleriniz için daimi olarak kan pompalar. Kalbinize yüklenmeden yapacağınız her sportif aktivite, sağlıklı bir yaşam için en garantili yoldur. Sporlar, hayatımızda zaman ayırarak yapılması gereken aktiviteler olarak algılansa da tarihsel süreçte yaşadıklarımızın bir izdüşümüdür. En geç orta yaşlarda düzenli olarak sizi mutlu eden bir sporu hobi haline getirmeniz, gelecekle ilgili sağlıklı planlar yapmanızın yolunu açacaktır.

Kaderinizi ne yediğiniz ve içtiğiniz belirler. Hatta, insan yedikleri ve içtiklerinin sonucudur demek de mümkün. Aslına bakarsanız, sürekli yenilenen hücreleriniz, tükettiğiniz besinlerden meydana gelir. Sağlıklı bir rejim hedefleriniz dahilinde çeşitlilik göstermelidir. Öncelikli olarak doğadan, mümkünse GDO’suz, kimyasal gübreleme içermeyen, kimyasal ilaçlama yapılmamış “organik” ürünleri ve onlarla beslenmemiş ürünleri tüketmeyi tercih etmek gerekmektedir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral olarak sıralanabilecek temel ihtiyaçlarınızı özel ölçülerde tüketmeniz veya taşıma, saklama, bozulmama vb. konularda dikkat etmeniz gerekirse, besin takviyeleri kullanabilirsiniz.

Sıvı tüketimi konusunda en temel standart günlük tüketmeniz gereken su miktarını aralıklı şekilde almanızdır. Su dışında tükettiğiniz sıvılar, bu ihtiyacı karşılamayacağı gibi, su kaybına sebep olabilmekte ve diğer sıvı tüketim miktarları kadar da su içmeniz gerekebilmektedir.

YAZILIM, DİJİTAL TASARIMLAR ve E-TİCARET
KIRCA'nın dijital üretimlerinin gerçekleştirildiği IFL8 stüdyosu, yaratıcı ve özgün çalışmalarıyla internet devlerinin ekosisteminden bağımsız yaşam alanı arayan firmalara hizmet vermektedir.